Soukromá jazyková škola Mgr. Aleny Hanzlové

Soukromá jazyková škola Mgr. Aleny Hanzlové

Soukromá jazyková škola Mgr. Aleny Hanzlové

Zamyšlení na prahu nového roku

Zpět na všechny články

Na začátku nového roku si často říkáme: „ Udělám toto a začnu s tímto, budu … a přestanu …“

Ale předsevzetí nepatří jen k tomuto období ! Můžeme je činit kdykoli a potom se těšit z toho, že je dodržíme.

Mělo by patrně obsahovat něco, co nám udělá radost a přinese potěšení, a také nás udělá krásnějšími a lepšími, bohatšími a zajímavějšími, sebevědomějšími. Zároveň nás naplní pokorou a úctou.

Jako učitelka cizích jazyků vřele a s láskou doporučuji začít se studiem cizích jazyků (velkých i malých - toto označení nemám moc ráda, jen prostě vyjadřuje počet jejich rodilých mluvčích) nebo se k němu znovu vrátit.

Léto jsem využila k návštěvě malinké země, Lucemburska. A nejvíce ze všeho jsem byla nadšena zjištěním, že i když je toto velkoknížectví vklíněno mezi Francii a Německo a jejich jazyky používá jako jazyky úřední, ze svého původně dialektu, kterým lidé mluvili jen doma, si prosadilo a uzákonilo vlastní jazyk, jenž vstoupil i do škol jako hlavní vyučovací jazyk. Taktéž se stal jazykem krásné literatury.

A co to znamená pro nás, cizince: Lucemburčanů není mnoho, Finů jakbysmet, přesto oba státy mají své vlastní národní jazyky a nám stojí zato se tyto jazyky učit a trávit nad nimi mnoho času. Malé jazyky zprostředkovávají své kultury jakoby pod mikroskopem a nesmírně nás obohacují. Jejich mluvčí nás zpravidla velmi obdivují a oceňují, že jejich jazyky studujeme nebo jimi mluvíme. Můj osobní tip na získávání přátel na celý život!

Díky velkým jazykům reprezentujeme naši národní identitu ve světovém měřítku, naši malou zemi s jejími úžasnými tradicemi a bohatou historií a kulturou můžeme vystavit světu na odiv. Tím přilákáme zájemce o nás a náš krásný jazyk.

A tak na prahu nového roku se ve svém skromném zamyšlení zaměřuji na malé i velké jazyky a důležitost jejich studia. Bez toho by povědomí o naší národní identitě jen sotva obstálo v globalizovaném světě.

Takže předsevzetí, třeba novoroční nebo únorové, červnové: Pusťme se do studia a zaručeně se budeme cítit hezky!