Soukromá jazyková škola Mgr. Aleny Hanzlové

Soukromá jazyková škola Mgr. Aleny Hanzlové

Soukromá jazyková škola Mgr. Aleny Hanzlové

Finsko zase trochu jinak

Zpět na všechny články

Po dvou cestách do finského Laponska jsem letos v létě zamířila ke svým přátelům, do srdce Finska, do překrásného univerzitního města Jyväskylä.

Tentokrát, po dvou putováních náročným, ale úchvatným terénem arktické tundry, jsem byla rozhodnuta ve Finsku trochu lenošit, odpočívat a užívat si prázdnin městským způsobem: procházky, výstavy, koncerty, knihovny, antikvariáty, DVD půjčovny a knihkupectví, plavání, ale i kavárny a nákupy.

Úžasné na finských městech je, že nabízí nejenom naprosto dokonalý městský život, ale také pohyb v přírodě, zkrátka co kdo má rád: v mém případě vítězilo plavání v jezeře a dlouhé procházky lesy. Obojí jsem si užila, protože moji přátelé bydlí v klasickém finském domku na břehu jezera u lesa.

Ráda jsem chodila vyhlížet poletušky (nedaleko domu je smíšený osikový, olšový a březový les, ve kterém se létající veverky vyskytují ) , sbírat jahody a borůvky a maliny a potom je jíst buď samotné nebo se zmrzlinou, jogurtem, smetanou nebo rozmixované jako smoothie. A nebo jít rybařit a pochutnat si na všech možných jídlech zhotovených z ryb. Ryby nasolené, syrové, marinované, pečené, uzené, smažené a dušené. Delikatesy číslo jedna – candáti! Také na ulici si můžete koupit osmažené malinké rybičky jemně zaprášené žitnou moukou - lahůdka jen tak do kornoutu. Velká konkurence anglických fish and chips! Přelahodní lososi, uzení nebo gratinovaní. A vždy káva, výborná a silná káva, stále připravená v kávovaru, a ke všem dobrotám vynikající finská voda nebo mléko či podmáslí.

Voda vůbec by si zasloužila zvláštní kapitolu. Finská voda je nesmírně chutná, jemná, měkká, lahodná. A to nemluvím jen o pití, ale také o mytí. Vlasy jsou po ní hebké a lehounké a vůbec nepotřebujete ani kondicionér nebo vlasový olej.

Město Jyväskylä je město univerzitní a město velmi kulturní. V průběhu celého roku probíhá nespočet nejrůznějších kulturních událostí: my jsme si zašly na výstavu veleúspěšné finské firmy Marimekko, která vyrábí látky, oděvy a potřeby do domácnosti ( velkou reklamu jí svého času udělala elegantní Jacqueline Kennedy Onassis), na výstavu obrazů umělců regionu ( moje oblíbenkyně je malířka Anna-Liisa Hakkarainen), na koncert do kostela uprostřed hlavního městského parku Kirkkopuisto pěveckého sdružení Club For Five s názvem Sininen hetki (Modrá chvíle), několikrát jsme prošly univerzitu (přistavují se nové budovy a nejstarší jsou z 19. století), zašly jsme do zahrady finské architekty Wivi Lönn a několikrát na kávu do Toivolan Vanha Piha (původně dvůr s domy, kde pracovali řemeslníci)… Nemluvím o návštěvách špičkově vybavené moderní městské knihovny a zcela nových budov: školy a knihovny v městské části Palokka a centra veletrhu bydlení s několika desítkami originálních finských rodinných domů, soukromé školky a jednoho třináctipodlažního domu 44 metrů vysokého s názvem Maailmanpylväs neboli Pilíř světa. Vše umístěno a postaveno na břehu jezera Jyväs s dokonalou úctou k původnímu zaměření této části města: zemědělství a hlavně pěstování zeleniny (nachází se zde velmi oblíbené zahradnické centrum s restaurací Viherlandia ) a jako vyjádření pocty Alvaru Aaltovi. Ve městě také probíhala Neste Oil Ralli Finland a o víkendu od 30. července do 2. srpna byly ulice města zaplaveny vlnami fanoušků.

Jyväskylä, nejdůležitější město centrálního Finska, je klenotem finské architektury. Leží u jezera Päijänne, přes které se klenou elegantní mosty. Je skvostně osvětleno a pyšní se rovněž budovami, které postavil již zmíněný Alvaar Aalto (prožil zde část svého života). Má tu také své muzeum, v době mojí návštěvy se v něm konal kongres architektů z celého světa. Toto muzeum nalezneme hned vedle Muzea centrálního Finska.

V Jyväskylä jsem byla již mnohokrát, a proto jsem volila cestu tam i zpět letadlem. Město má malé letiště, nedaleko kterého je také muzeum letectví. Za necelou půlhodinu jste v Helsinkách. Tentokrát jsem si nechala celý den na jejich prozkoumání a porovnávání, co se změnilo od mé poslední návštěvy.

Helsinky jsou nesporně perlou Baltského moře, elegantní, tančící, kypící životem. Prošla jsem všechna nejdůležitější místa: Finlandia-talo ( stavbu Alvara Aalta-kongresový palác a centrum nejrůznějších událostí), Kiasmu, muzeum moderního umění, Ateneum, muzeum finského a norského umění, Národní muzeum, Parlament (byl v rekonstrukci), tajuplnou oázu klidu Kampin Kappeli (kapli uprostřed jedné z nejrušnějších čtvrtí Helsinek s velkým nákupním centrem), rušnou promenádu a park Esplanadi, uspěchanou tepnu Helsinek Mannerheimintie (pojmenovanou podle slavného finského maršála a prezidenta Carla Gustava Emila Mannerheima), velkolepou katedrálu Tuomiokirkko se známým schodištěm a univerzitu s budovami roztroušenými v srdci města, trh v přístavu i tržnici u přístavu, nabízející laskominy a ruční výrobky z celého Finska.

Změnilo se hodně: Helsinky jsou kosmopolitním městem dokazujícím, že Finsko je otevřené celému světu. Spousta a spousta cizinců, turistů a směs nejrůznějších jazyků. Všichni v pohybu v souladu s radostnou harmonií laskavého města.

Letiště je od centra celkem nedaleko, spojuje ho s městem příměstská doprava - vlak a potom dlouhé a dlouhé pěší koridory vybudované, jak jinak než ve skále, a potom autobus a už jste ve Vantaa.

Finsko je dvojjazyčnou zemí: vedle finštiny se zde mluví také švédsky a všichni umí velmi dobře anglicky. Jen pokud se naučíte jejich krásný dramatický jazyk plný pádů a nejrůznějších koncovek, který je v naprostém rozporu s poklidnou, mírumilovnou a vyrovnanou krajinou, otevřou se vám finská srdce a získáte přátelství na celý život. A to je mimořádně silný důvod, proč se finštinu naučit nebo se o to pokusit.

Přesto, že jsem byla ve Finsku a v samotném Jyväskylä mnohokrát, vždy objevím něco nového, krásného a pozoruhodného, a proto se tam nepřestanu vracet.

http://www.jyvaskyla.fi/international

https://www.jyu.fi/en/

http://www.anna-liisahakkarainen.fi/

http://www.asuntomessut.fi/en/english-home

http://www.alvaraalto.fi/index_en.htm

http://www.toivolanvanhapiha.fi/en

http://www.jkl.fi/kirjasto/eng

https://kirjasto.jyu.fi/?set_language=en

http://www.bing.com/images/search?q=wivi+l%c3%b6nn+jyv%c3%a4skyl%c3%a4&qpvt=Wivi+L%c3%b6nn+Jyv%c3%a4skyl%c3%a4&qpvt=Wivi+L%c3%b6nn+Jyv%c3%a4skyl%c3%a4&FORM=IGRE

http://www.bing.com/images/search?q=liito-orava&qpvt=liito-orava&qpvt=liito-orava&FORM=IGRE